Mısır’da Gazze İçin Barış Zirvesi: “Filistinlilerin Acılarının Devam Etmesine Asla İzin Vermeyeceğiz”

Mısır’ın Kahire kentinde, Gazze için barış zirvesi düzenlendi. Zirvede Türkiye’yi temsil eden Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye’nin Filistin halkına desteğinin devam edeceğini ifade etti.

7 Ekim’de beri İsrail’in yoğun saldırısı atındaki Gazze’de adeta insanlık dramı yaşanıyor. Sivillerin sığındığı hastaneler bombalanıyor, çocuklar öldürülüyor.

Mısır’da Gazze için düzenlenen barış zirvesinde bölgenin önemli aktörleri açıklamada bulundu.

Türkiye’yi temsil eden Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ise Filistin halkına desteklerinin devam edeceğini söyledi.

Fidan, İsrail’in 2 milyon insanı, insan yaşamına uygun olmayan bir bölgede açık hava hapishanesinde tuttuğunu ve bunu terörizme karşı savunma olarak adlandırdığını dile getirerek, “Filistinlilerin acılarının devam etmesine asla izin vermeyeceğiz. Ne Filistinliler için ne de hiç kimse için bu tarz suçlara göz yummayacağız. Eğer bu devam edecek olursa coğrafi bir tırmanışla tüm küresel istikrarı ve barışı tehdit edecektir” ifadesini kullandı.

İsrail-Filistin çatışması ile ilgili, “Yeni bir garanti mekanizması tasarlanıp hayata geçirilmelidir. Tarafların adil bir barış için attığı adımların garanti edilmesi gerekmektedir” diyen Fidan, Türkiye’nin bu konsept için adım atmaya, adil ve güvenli bir gelecek için üstüne düşeni yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

Gazze için düzenlenen Kahire Barış Zirvesinde Ürdün Kralı 2. Abdullah, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan, Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x