Hollanda bugün sandığa gidiyor: Kimdir bu Tuncelili Dilan

Hükümetin düşmesinin ardından erken seçim kararı alınan Hollanda’da, yaklaşık 13,6 milyon seçmen bugün sandığa gidiyor.

Bu seçimde Ankara doğumlu Güvenlik ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz’e de, ülkenin ilk kadın başbakanı olma yolu açılabilir.

Sandıktan en az 4 partili bir koalisyon seçeneğinin çıkacağı düşünülüyor.

07:30 – 21:00 saatleri arasında 250 yerleşimde gerçekleşecek seçimlerde, kararsız seçmenin tercihi büyük ölçüde sonucu belirleyici olacak.

DİLAN YEŞİLGÖZ ÜLKENİN İLK KADIN BAŞBAKANI OLABİLİR

Hollanda’da seçmenlerin yaklaşık yüzde 40’ı son güne kadar kararsız olduğu yönünde bir yaklaaşım sergiledi. Bugün gece yarısına doğru büyük ölçüde kesinleşecek seçim sonuçları, kamuoyu yoklamalarının öngördüğü doğrultuda çıkarsa, Ankara doğumlu Dilan Yeşilgöz, Hollanda’nın ilk kadın Başbakanı olabilir.

Kamuoyu anketlerine göre, birincilik için 4 parti yarışıyor. Dilan Yeşilgöz’ün lideri olduğu, hükümetin büyük ortağı Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD), az farkla önde görünüyor.

DİLAN YEŞİLGÖZ KİMDİR?

Dilan Yeşilgöz, Tunceli kökenli bir ailenin çocuğu olarak 18 Haziran 1977’de Ankara’da doğdu. Terör örgütü PKK üyesi olduğu bilinen Yücel Yeşilgöz’ün kızı. Babası Yücel Yeşilgöz, uzun yıllar Hollanda’da Utrecht Üniversitesi Kriminoloji bölümünde doçent olarak çalıştı. 1984 yılında ailesiyle birlikte Hollanda’ya iltica etti.

Siyasi hayatına Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi’nde başladı. 2014 ve 2017 seçimlerinde parti listesinden Amsterdam Kent Konseyi üyeliğine seçildi. Yeşilgöz, 2017 yılında Hollanda parlamentosuna seçildi. 25 Mayıs 2021’de kabinede Ekonomik İşler ve İklim Politikasından Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev aldı.

Yeşilgöz, Hollanda’da 17 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirilen seçimlerin ardından kurulan koalisyon hükümetinde Adalet Bakanı olarak görev yaptı.

‘TÜRK’ KÖKENLİ TÜRKİYE KARŞITI

Dilan Yeşilgöz, Hollanda Parlamentosu’nda Türkiye karşıtlığı ile bilinen isimlerden biri. 2019 yılında RTL-Z televizyon kanalında katıldığı ‘Van Liempt Live’ adlı programda, Türklerin Hollanda’da devlet içinde devlet kurduğunu dile getirmişti.

Yeşilgöz, geçmişte Hollanda’da Türklere ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik hakaretlerin artması üzerine Türkiye Cumhuriyeti Rotterdam Başkonsolosu’nun başlattığı çalışma ve demokratik çağrı üzerine bu hakaretlerin serbest olması gerektiğini savunmuştu.

Dilan Yeşilgöz’ün Türkiye karşıtı açıklamaları bunlarla bitmiyor. Terör örgütü FETÖ operasyonları kapsamında örgütün yayın organlarından Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve STV Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın Paralel Yapı operasyonu kapsamında gözaltına alınmasını inanılmaz bir durum olarak değerlendirmişti.

Dilan Yeşilgöz, “Bence Türkiye’de basın mensuplarının tutuklanmasıyla çok büyük hata yapıldı.” dedi. Karagöz Avrupa Birliği’nin FETÖ’cü gazetecilerin gözaltına alınması hususunda Türkiye’ye “Artık yeter” demesi gerektiğini savundu.

GÖÇ KARŞITI GÖÇMEN KÖKENLİ LİDER

Dilan Yeşilgöz’ün mensubu olduğu sağcı VVD, göç karşıtı politikalarıyla öne çıkıyor. Yeşilgöz, kendisi de göçmen olduğu halde Hollanda’ya göçün sınırlandırılmasını savunuyor, savaş bölgesinden gelen göçmenlerin bir süre sonra geri gönderilmesi gerektiğini ileri sürüyor.

Hatta VVD tarafından verilen çatışma bölgelerinden gelen mültecilerin savaş bitince geri dönmesi ve bunlara yönelik aile birleşimi sınırlaması getirilmesi önerisi diğer koalisyon ortakları tarafından kabul görmeyince de hükümet düşmüştü. Yeşilgöz, Mark Rutte hükümetinin düşmesine neden olan bu politikada ısrar etmek üzere göreve geliyor.

YÜCEL YEŞİLGÖZ KİMDİR?

1951 yılında Tunceli’de doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1980 askeri darbesinden sonra ülkeyi terketmek zorunda kaldı. 1984 yılında Hollanda’ya gelen Yeşilgöz, Amsterdam Üniversitesi’nde başladığı akademik çalışmalarını Utrecht Üniversitesi’nde sürdürmektedir. 1995 yılında “Allah, Şeytan ve Hukuk” başlıklı teziyle doktor unvanını aldı. Hollanda Kraliyet Nişanı sahibidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x