Herkesin Evinde Bulunuyor! Sakın Çöpe Atmayın… İçinden 22 Ayar Altın Çıkıyor

Unutulmasının üzerinden yıllar geçen, bazı zamanlar varlığından dahi haberi olunmayan çok sayıda teknolojik cihaz raflarda toz tutmuş halde bekliyor.

Herkesin evinde az ya da çok bulunan ve miadını dolduran teknolojik aletler, ilk günkü performanslarını veremiyor olsalar da içlerinde yer alan altının değeri ilk günkünden daha yüksek seviyeye çıkmış durumda.

Altın fiyatlarının son yıllarda katlanarak artış göstermesi, hurdacıların teknolojik cihazlara olan ilgisini yukarı çekerken, devrelerinde altın madeni bulunduran teknolojik cihazların toplanarak servet değerinde bozdurulduğunu öğrenen milyonlarca vatandaş, eski rafları şimdiden kurcalamaya başladı.

Özellikle birkaç yılda bir telefon değiştirmenin yaygın bir hale geldiği günümüzde, eski telefonların içlerinde yer alan altınlar telefon tamircilerini harekete geçirmiş durumda.

ÇALIŞMAYAN TELEFONLARIN ALTINLARINI SÖKÜYOR

Eskişehir”de telefon tamirciliği yapan Hıdır Yıldız, cihazların içindeki ana kartların üzerindeki altın kaplama iğneleri sökmek için kentteki hurdaya çıkan telefonları ve diğer elektronik cihazları biriktiriyor.

Dükkanındaki kutuların içerisinde yer alan kullanılamaz haldeki telefon ve dizüstü bilgisayar gibi cihazların kendisi için bir servet olduğunu anlatan 30 yaşındaki Hıdır Yıldız, aynı zamanda boş vakitlerinde ise onları parçalayıp ana kartlarını ayırdığını dile getirdi.

Bu işe bir gün telefon hurdası toplayan birisinin vesilesi ile başladığını aktaran Hıdır Yıldız, “Ana kartlar elektronik sistemlerin çoğunda var ve sarı gördüğünüz alaşımların yüzde 99”u altın” diye konuştu.

HURDA TELEFONLARI SATARAK BÜYÜK GELİR SAĞLAMAK MÜMKÜN

Dükkanında biriktirdiği elektronik cihazlarla dikkat çeken Hıdır Yıldız, “Bir gün İstanbul”dan buraya gelen birisini misafir ettim. Telefonların içerisindeki ana kartları, kiloyla belirli fiyatlarda satın aldıklarını anlattı.

Ben de elimde bir sürü çalışmayan telefon bulunduğunu ve o cihazların ana kartlarını çıkartabilmem için aşağı yukarı bir hafta sürebileceğini söyledim.

Sonrasında ise internetten ana kartların üzerindeki altının nasıl ayrıldığını izledim. Demir bir bidondaki kezzap ve asitli suya ana kartları döktüler. Bütün kartlar o suyun içerisinde eridi ve altınlar da su yüzeyine çıktı” dedi.

“ANAKARTLARIN HEPSİNDE ALTIN BULUNUYOR”

“Ana kartları söktüğümde üzerindeki sarı alaşımları fark ettim” diyen Hıdır Yıldız, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Kartların üzerindeki durumu araştırdım ve seyrettiğim birçok videodan sonra da bunların altın olduğunu tasdikledim. Elimdeki 200”e yakın hurda telefonu arkadaşım ile beraber sökerek ana kartlarını ayırdık.

Araştırmalarımıza göre kartlardaki alaşımlarda, 14 ve 22 ayar değerinde bir altın olduğunu öğrendik. Telefonlardaki altın maddesi ise içerisindeki çeşitli şebekeleri ve interneti desteklemek amacı ile mühendisler tarafından iyi bir aktarım gücü olduğu için montajlanmış.

Ana kartlar sadece telefonlarda bulunmuyor. Elektronik sistemlerin çoğunda var. Kumandalar başta olmak üzere bilgisayar kasalarında ve atari kasetlerinde de mevcut. Yani sarı gördüğünüz alaşımların çoğu yüzde 99 altındır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x