Gazze’yi anlatan oyun sahne bulamıyor

İsrail-Amerikalı Tiyatro Yönetmeni Guy Ben-Aheron’ın 2015 yılında Amerika’da prömiyerini yönettiği, Gilad Evron’un “Ulysses on Bottles” adlı oyunu sahnelenmek için yer arıyor. Gazze hakkında yazılmış bu oyun, sahnelendiği zaman Filistin’de ödül kazandı. Şimdiyse yönetmenin Amerika ve Almanya’da başvurduğu sahneler oyunu kabul etmiyor.

Evrensel’in aktardığına göre 2015’te yönettiği oyunu bugün asla yönetemeyeceğini belirten yönetmen, LA Times’da konuyu anlattığı yazısında, “Bir yönetmen olarak, en iyi bildiğim şekilde konuşmak, insanları tiyatroya gelmeye ve ‘Ulysses on Bottles’ gibi bir oyunun neler söyleyebileceğini görmeye davet etmek istiyorum. Ama bugün nerede sahnelenebilir?” sorusunu soruyor.

ABD’DE GAZZE İLE İLGİLİ YAPIMLAR YASAKLI
Almanya’da antisemitik ilan edilip saldırıya uğrayabileceği sebebiyle sahneleyemediğini belirten Ben-Aheron, “İsrail-Hamas savaşından bir hafta sonra, Berlin’in önde gelen tiyatrolarından Maxim Gorki Tiyatrosu, İsrailli Yönetmen ve Oyun Yazarı Yael Ronen’in, aileleri Holokost ve Nakba’dan kurtulan üçüncü kuşak Alman, İsrailli ve Filistinlileri konu alan oyunu ‘The Situation’ın gösterimini erteledi” hatırlatmasında bulundu.

ABD’deki tiyatrolarda da sahneleyemediğini çünkü Yahudi izleyicilerin ve hayırseverlerin desteğini kaybetmekten korktuklarını anlatan yönetmen yazısında, “Filistinlilerin çektiği acıları duymak isteyenler için de İsrailli bir oyun yazarının Gazze hakkında söyleyecekleri asla yeterli olmazdı. Kasım ayında Boston’daki bir üniversite tiyatro topluluğunda çalışan bir yapımcıya oyunu sahneleyip sahnelemeyeceğini sordum. Üniversite rektörünün sahnede Gazze’yle ilgili yapımları ya da ifadeleri yasakladığını söyledi” ifadelerine yer verdi.

Artık hiçbir İsrail tiyatrosunun bu oyunu sahnelemeye cesaret edemeyeceğini belirten yönetmen, “Oyunu ilk sahneleyen tiyatrodan biriyle mesajlaşıyordum ve şimdi sahneleyip sahnelemeyeceklerini sordum. Konuşma sona erdi, yanıt gelmedi” dedi.

ÖDÜL ALDIĞI YERDE SAHNELENEMİYOR
Gilad Evron’un “Ulysses on Bottles” adlı oyunu, iki müvekkilini temsil eden Yahudi bir İsrailli avukat olan Izakov’a odaklanıyor: Gazze’ye Rus edebiyatını götürmek umuduyla plastik şişelerden yapılmış bir salla Gazze’ye ulaşmaya çalışırken İsrail tarafından tutuklanan Ulysses lakaplı Filistinli bir öğretmen ve İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ablukanın ülkeyi insanlığa karşı işlenen suçlara bulaştırıp bulaştırmayacağı konusunda tavsiye arayan Seinfeld adlı İsrailli bir savunma yetkilisi.

Oyun 2011’de Gilad Evron’a, İsrail Tiyatro Ödülleri’nde En İyi Oyun ve En İyi Yazar ödüllerini getirmişti. Oyunun dünya prömiyerini yapmanın da kolay olmadığını aktaran Yönetmen Ben-Aheron, “Yahudi bir aktör, ticari işlerde kara listeye alınacağından korkarak başrolü reddetti. Sonunda rol Filistinli bir İsrail vatandaşına gitti. Yine de prodüksiyon 80’den fazla performans sergiledi ve o yıl en iyi orijinal oyun dalında İsrail’in en iyi tiyatro ödülünü kazandı” dedi.

Yönetmen oyun hakkında, “Üç yıl sonra Boston’da Evan Fallenberg’in çevirisiyle ‘Ulysses’i yönettiğimde, seyircileri sarsacağını biliyordum. Oyunun gündeme getirdikleri beni de zorladı: İsraillilerin, hükümetlerinin Hamas’ın yönetimini zayıflatacağını umduğu ancak bunun yerine acımasız bir toplu cezalandırma politikasına dönüşen Gazze kuşatmasına karşı günlük kayıtsızlığı…” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x