CHP İstanbul İl Kongresi başladı… İki adaylı yarış… Genel Merkez mi değişimciler mi kazanacak

CHP İstanbul İl Başkanı’nın ve 196 kurultay delegesinin belirleneceği 38. Olağan İstanbul İl Kongresi 08.00 itibarıyla başladı. Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen kongrede, CHP Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik ve eski CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, İl Başkanlığı için yarışacak.

Değişim isteyenlerin adayı Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik ve genel merkezin desteklediği eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat arasında gerçekleşecek il başkanlığı yarışı için iki taraf da iddialı olduklarını ifade ediyor. Kongrede seçilen aday, CHP’lilerin kiminle yola devam etmek istediğinin göstergesi olacak.

600’den fazla il delegesinin oy kullanmasının beklenildiği kongre akşam saatlerine kadar sürecek.

CHP İstanbul ilçe kongreleri geçen ay tamamlanmış; 39 ilçeden 14’üne yeni ilçe başkanları seçilmişti. Haliç Kongre Merkezi’nde sabah saatlerinden itibaren partililerin ve görevlilerin hazırlık yaptığı görüldü.

KILIÇDAROĞLU VE ÖZEL KATILMIYOR

İstanbul İl Başkanı’nın seçileceği kongreye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Meclis Grup Başkanı, Genel Başkan Adayı Özgür Özel’in katılmadı.

Edinilen bilgiye göre, Canpolat’ı Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra siyasi yasaklı hale geldiği için görevini bırakan İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da destekliyor. Başta CHP Grup Başkanı Özgür Özel olmak üzere İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve parti yönetiminin değişmesi gerektiğini bildirenler ise Bahçelievler İl Başkanı Çelik’in yanında yer alıyor. Çelik’e, büyük kurultayda Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini kaydeden Erdoğan Toprak da destek veriyor.

İlçe başkanlarının çoğunluğunun katılımı ile adaylığını açıklayan Çelik, bu ilçelerin tamamının desteğini aldığını bildiriyor.

Geçen ay tamamlanan İstanbul ilçe kongrelerinde 39 ilçeden 14’üne yeni ilçe başkanları seçilirken bu kongrelerde belirlenen il delegelerinin ortak hareket etmeyebilecekleri öğrenildi. Delegelerden bir bölümünün hangi adayı destekleyeceği konusunda son kararını henüz vermediği kaydedildi.

İSTANBUL’DA DEĞİŞİM RÜZGARI

Değişimin öncüsü olan Ekrem İmamoğlu, İstanbul seçimleri için: “Adayı İstanbul ilçe başkanları belirlesin biz de destekleyelim” demişti. İstanbul delegasyon seçimleri sonrası değişim tarafı 345 delege ile yenilik destekçilerine fark attı.

Siyasi yasaklı olması sebebiyle il başkanlığı görevine devam edemeyeceği bilinen Canan Kaftancıoğlu ve genel merkezi destekleyen delegelerin kalesi sayılan ilçelerde değişim yaşandı.

Seçimlerde 600 delegenin 345’ini Ekrem İmamoğlu’nun öncülüğündeki değişim hareketi kazandı.
İstanbul’da; Kadıköy, Üsküdar, Küçükçekmece, Pendik, Bağcılar gibi büyük ilçelerde değişimciler genel merkezci adayları geride bıraktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x